Skoči na glavno vsebino
02 630 01 60; 041/673-541 tajnistvo@osfram.si

Raba pametnega telefona ima sicer številne prednosti in pripomore k zadovoljevanju osnovnih potreb posameznikov, kot so sporazumevanje, povezovanje, pomoč pri delu za šolo, ipd., vendar so z njegovo uporabo povezane tudi različni izzivi in težave, kot so npr. problematična uporaba interneta, družbenih omrežij, novih oblik digitalnih zasvojenosti, motenj spanja in zmanjšane telesne dejavnosti do spletnega ustrahovanja/nasilja in težav z duševnim zdravjem. V zadnjem desetletju se v zvezi z uporabo pametnega telefona pojavljajo raziskave, ki ugotavljajo, da je ljudi strah ali doživijo celo panični napad ali hudo stisko, ko ugotovijo, da ne morejo uporabljati telefona oz. nimajo dostopa do spleta.

Predvsem je vsakodnevna neprestana uporaba pametnih telefonov zelo razširjena med mladostniki. Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju je pokazala, da je dobra četrtina mladostnikov skoraj stalno (ves čas, čez dan) v spletnem stiku s svojimi prijatelji. Vsak enajsti mladostnik na lestvici problematične uporabe spletnih socialnih medijev kaže prisotnost težav ali znakov problematične uporabe. Približno četrtina mladostnikov po raziskavi igra video, računalniške, spletne igre vsak dan ali skoraj vsak dan. Ko igrajo igre, jih več kot polovica igra 2 do 3 ure ali več.

Dan brez pametnega telefona je zato namenjen opozarjanju na prekomerno rabo pametnih telefonov ter ozaveščanju o posledicah. Akciji, ki poteka od 6. do 8. februarja in jo koordinira NIJZ, Nacionalni inštitut za javno zdravje, se pridružujemo Zdrave šole po vsej Sloveniji.

Na naši šoli smo letos že izvedli delavnice ODKLOP za sedmošolce, ta teden pa bodo posledicam prekomerne rabe pametnih telefonov namenili razredniki na razrednih urah. Predvsem pa lahko k zdravi rabi pametnih telefonov ogromno prispevate starši. Praktične napotke najdete na spletni strani SAFE.SI.

 

Orodna vrstica za dostopnost